Oldskulowy polski obiad

Oldskulowy polski obiad

Nie bez powodu jest to sztandarowy zestaw. Wszystko po prostu perfekcyjnie do siebie pasuje. Mieloniaki, kasza i buraczki.

Zacznijcie od mięsa. Na 8-10 małych kotlecików potrzebujecie jedynie 20 dkg mielonej łopatki i jedną cebulę. Cebulę podduście na maśle z odrobiną soli, ale nie smażcie, tylko sprawcie, by zmiękła. Wrzućcie ją do mięsa, dodajcie do tego jedno jajko i 3 łyżki bułki tartej oraz soli i pieprzu (pół łyżeczki soli, ćwierć łyżeczki pieprzu).

Ulepcie małe kotleciki, małe lepiej smakują. Obtoczcie je delikatnie w mące lub w bułce tartej lub w otrębach i zacznijcie smażyć. Wystarczy po 3 minuty na jednej stronie. Następnie, są dwa sposoby na to, by kotlety ‘doszły’. Albo nalejcie na patelnię odrobinę wody lub bulionu, tyle, żeby każdy kotlet był zanurzony do połowy, przykryjcie i duście 5 minut. Drugi sposób – włóżcie podsmażone kotlety na blachę lub naczynie żaroodporne, zalejcie odrobiną wody to co zostało na patelni i wylejcie to na kotlety. Przykryjcie i pieczcie w 150 stopniach 20-30 minut.

Jeśli chodzi o kaszę – może to być jęczmienna lub gryczana. Ja użyłam gryczanej. Na dwie duże porcje spokojnie wystarczy 100 gram czyli pół szklanki. Wrzucacie to do garnka i zalewacie dwiema szklankami wody i jedną szklanką wina lub trzema szklankami wody. Dodajcie kilkanaście połamanych grzybów suszonych, po szczypcie soli i pieprzu i gotujecie 18 minut. Naprawdę nie jest konieczne zalewanie bulionem, kasza nie będzie mdła.

Buraczków użyłam gotowych, ale z łatwością zrobilibyście je sami. Ugotowane buraki trzeba obrać i starkować oraz dodać soli, cukru i octu w proporcjach do smaku.

Na następny dzień możecie włożyć kotlety, które zostały i podgrzewać razem, zalewając sosem.

Sos robimy bardzo prosto, np grzybowy to namoczone grzyby suszone, śmietanka i mąka. Grzyby namoczcie kilkanaście minut, zagotujcie w tej samej wodzie, pogotujcie 5 minut, dodajcie śmietanki i zagęśćcie mąką, najlepiej kukurydzianą – mniejsza szansa na grudki. Mąkę dodawajcie najlepiej przez sitko. Po każdej dodanej łyżce, poczekajcie 2 minuty aż się zagęści, zanim dodacie więcej. Trudno jest potem rozrzedzić zbyt gęsty sos.