1001 muffinek i ból brzucha...ze śmiechu

1001 muffinek i ból brzucha…ze śmiechu

To tylko pozornie mordęga. Obiecuję. Przy tym dużo fanu.

Na urodziny, ze słodkich rzeczy, przygotowałam mnóstwo rodzajów wielosmakowch muffinek. Z jakichś powodów stały się powodem żartów i obiektem szydery, jednak w pewnych kręgach to objaw sympatii i aprobaty 🙂 Tak czy tak smakowały i kojarzą mi się teraz ze śmianiem do łez.

banan czekolada

Fakt, tym razem potrzeba trochę więcej czasu niż przy pozostałych przepisach na CooLinarNym. Najpierw trzeba sobie zrobić porządek i wszystko przygotować.

Zacznij od dodatków – zetrzyj skórkę z pomarańczy i wyciśnij sok z jej połowy do 1 miseczki. Do drugiej zetrzyj skórkę z cytryny i wyciśnij sok z połowy. Do trzeciej zmiksuj 100 gram borówek. Starkuj jabłko, rozciśnij banana (nie szkodzi, że pociemnieją). Przygotuj masło orzechowe i czekoladę do roztopienia. Obierz orzechy, wydryluj śliwki. Dodatki, których jeszcze używałam to laska wanilii, “mint chips” , “chocolate chips” i “cinnamon chips” – gotowe groszki do piegusków. Będziesz też potrzebować rękawy cukiernicze, ja kupuję na allegro 10 sztuk za 3 złote. Przygotuj też podłużne naczynie, w którym będziesz nakładać ciasto do rękawów – ja używam metalowej skarbonki w kształcie angielskiej budki telefonicznej, sprawdza się też podłużny plastikowy pojemnik do ubijania białek, który jest często w komplecie do ręcznych blenderów.

jagoda cytrus

W dużej misce przygotuj bazę ciastową do babeczek:

SUCHE: 3 szklanki mąki, 2 szklanki cukru, 3 łyżeczki proszku do pieczenia

MOKRE: rozbite 3 jajka, 3 szklanki maślanki lub jogurtu, 2 szklanki oliwy.

Wszystko dobrze pomieszaj.

orzech jablko

Podziel na tyle misek ile smaków chcesz mieć. Po chochli wystarczy – pomarańczowe, bananowe, cytrynowe, jagodowe, orzechowe, czekoladowe, peanut butter i zostaw w misce trochę bazowego ciasto do wersji waniliowej (dodaj ekstrakt z wanilii lub ziarenka z laski). Teraz do każdej miski dodaj przygotowane smaki – skórki, soki, roztarte owoce, orzechy i masło orzechowe. Rozpuść czarną czekoladę nad garnkiem z gotującą wodą i dodaj do jednej z misek wraz z łyżką kakao.

Teraz wkładaj rękaw do wysokiego naczynia, zawijaj wokół brzegów i przekładaj smaki. Zawijaj górę recepturką i układaj na talerzu.

sliwka

Przygotuj foremki i nagrzej piekarnik do 190 stopni.

Zaplanuj smaki, chwyć wypełniony rękaw, odetnij najmniejszą na świecie końcówkę i wylewaj do foremek. Niezużyte ciasto w rękawach odkładaj na talerz pod lekkim kątem, wrócisz do niego jak zrobisz wszystkie smaki. Moje kompozycje to:

  • jagodowo-pomarańczowe
  • jagodowo-cytrynowe
  • jabłkowo-orzechowe z cynamonem
  • jabłkowo-orzechowe ze śliwkami
  • czekoladowo-bananowe
  • czekoladowo-maślano orzechowe
  • bananowo-maślano orzechowe
  • czekoladowe z mint chips
  • cytrynowo-waniliowe
  • waniliowo-orzechowe

Piecz 25 minut, ale obserwuj je, nie wyciągnij za wcześnie, bo będą surowe w środku, muszą być rumiane, ale uważaj, żeby się nie spaliły. Najlepiej każdą partię trzymaj jeszcze kilkanaście minut w wyłączonym piekarniku.

Oczywiście, jeśli jesteś cierpliwym estetą/tką, możesz zrobić podpisy smakowe, ja się do tego kompletnie nie nadaję, układam je więc na talerzu wraz z ozdobami z dodatków, które dodałam. mietaZ wymienionych proporcji zrobiłam tony babeczek, tzn.kilkadziesiąt – 24 mini, ok. 50 zwykłych, ale niewielkich
Zaniosłam też Babci.

20130930-195314.jpg