Bresaola salad

Bresaola salad

Trochę włoska, trochę szwajcarska, na pewno alpejska sałatka z suszoną wołowiną.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

UWIELBIAM! Wszystko w niej gra perfekcyjnie – jajko z wołowiną, rzodkiewka z wołowiną, rzodkiewka z jajkiem, oliwki z wołowiną, sałata z vinaigrettem, parmezan ze wszystkim.  Grzanki ze wszystkim. To kompozycja doskonała. Breasolę dostaniesz w Almie lub Piotrze i Pawle, ale zdarza się rzut w Lidlu. Lepsza jest taka bardziej sucha, bardziej bordowo-brązowa niż czerwona, im czerwieńsza i bardziej mokra tym kwaśniejsza. Oczywiście ta pierwsza jest droższa… Ale od święta można podarować sobie trochę luksusu.

Sałatę (najlepiej rzymską lub mieszankę z rukolą) umyj, osusz, podrzyj i ułóż na dużym talerzu jak dywanik. Rzodkiewki umyj i pokrój na kąski jakie lubisz. Ułóż równomiernie na sałatce. Ułóż równomiernie dobre oliwki.

Vinaigrette zrób w słoiczku. Ząbek czosnku obierz, połóż na desce, przykryj szerszą częścią noża i uderz pięścią, żeby się zmiażdżył, wrzuć go do słoiczka (jeśli go przciśniesz przez przeciskarkę cała sałatka będzie zbyt czosnkowa, jeśli wrzucisz niezmiażdżony czosnek w takim tempie nie puści aromatu). Wyciśnij sok z ósemki cytryny i 3 razy więcej oliwy z oliwek virgin. Dodaj sól i pieprz mielone, zakręć i wstrząśnij. Jeszcze nie zalewaj sałaty.

Pokrój bardzo dobry chleb w kostkę, zrumień albo na suchej patelni albo z oliwą jeśli wolisz, ale wypije wszystko, więc po co.

W garnuszku ugotuj jajko na twardo. Ja lubię najbardziej ośmiominutowe czyli włożone do wody od początku, wstawione na ogień, przykryte pokrywką, by woda szybciej się ugotowała i gotowane ze zmniejszonym ogniem po zagotowaniu. 8 minut liczę od samego początku, to jakieś 5 od zagotowania. Półtwarde żółtko ma więcej smaku, a gdy pomieszacie miesza się z vinaigrettem. Ale zróbcie jak lubicie. Jajko obierz, pokrój delikatnie w cząstki, żeby nie stracić żółtka.

Sałatę polej vinaigrettem, równomiernie ułóż grzanki i jajko, ułóż plasterki podartej breasoli .

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Przepis: Gennaro Contaldo.