Grzanka z wędzonym łososiem i jajkiem lub z szynką i jajkiem czyli croque madame

Grzanka z wędzonym łososiem i jajkiem lub z szynką i jajkiem czyli croque madame

DSC_0002 DSC_0007  DSC_0416 DSC_0013

Nic prostszego i pyszniejszego.

Rozgrzewasz patelnię, a na niej odrobinkę oliwy pomace (z II tłoczenia). Jeśli Ci się uda, wylej ją na część patelni, gdzie wrzucisz jajko. Rozbij jajko, wrzuć na tłuszcz. Gdy już będzie widać gdzie się rozlało, obok, na suchej części, połóż kromkę chleba. Może być też z tłuszczem. Na średnim ogniu czekaj aż jajko się zetnie (patrz na białko tuż przy żółtku, musi być ścięte, a żółtko płynne), a chleb co chwilkę obracaj.

Ściągnij chleb, połóż na talerzu, na nim połóż plasterek łososia, skrop cytryną, posyp pieprzem, a na łososiu połóż gotowe jajko. Posól, popieprz.

Przed łososiem możesz posmarować twarożkiem lub położyć awokado (w plasterkach lub pociskane), nie musisz. Przed jajkiem, na łososiu, możesz położyć plaster pomidora.

Druga opcja to zrobienie jajka w koszulce. Wystarczy, że zagotujesz wodę w garnku, jajko wbijesz do szklanki, w gotującej wodzie stworzysz wir łyżeczką i w środek wiru wrzucisz jajko ze szklanki z niewielkiej wysokości. Gotujesz na małym ogniu do 3 minut i wyjmujesz łyżką cedzakową. Po wyjęciu czekaż aż cała woda ścieknie dokładnie i nakładasz na gotową już grzankę z łososiem.

Oczywiście, łososia możesz zastąpić szynką parmeńską (surową lub podpieczoną 5 minut w piecu) lub, tak jak ja, bresaolą.

DSC_0352

DSC_0412  DSC_0008DSC_0417 DSC_0418 DSC_0441DSC_0009