Kanapka z pastrami, dopełniona cudnym sosem szalotkowym.

Kanapka z pastrami, dopełniona cudnym sosem szalotkowym.

1 2  4

Sos szalotkowy uwielbia wołowinę. Możesz go używać również do burgerów.

A to niby zwykła prosta kanapka, a jakaż inna i wykwintna. Szczególnie warto przyrządzać ukochanemu mężczyźnie, który przy niej odleci, więc jak chcecie pomalować ścianę na różowo, wymienić Mazury na Maderę albo PRajmarka na PRadę, pytajcie gdy ją przeżuwają.

Zacznij od sosu. Podaję proporcje dla jednej osoby.

2 szalotki, łyżka oliwy z II tłoczenia lub łyżka masła, ćwierć szklanki śmietanki do kawy lub (ewentualnie) mleka i pełna łyżeczka musztardy dijon. Postaraj się o prawdziwą dijon, nie zwykłą musztardę.

Pokrój szalotki w piórka, nie w kostkę, rozgrzej na małej patelence tłuszcz i wrzuć szalotki. Przykryj na 3 minuty, posól, popieprz, przemieszaj, gdy zmięknie (po jakichś 5 minutach) dodaj musztardę, pomieszaj i dodaj śmietankę. Pomieszaj i odparuj na małym ogniu. Sos ma stać się kremowy. To zajmie mu  z 5 minut.

Na suchej patelni (lub w piekarniku) podgrzej zwykły, najlepiej pszenno-żytni (polecam od Oskroby, mają świetne chleby, dostępne w dyskontach, w każdym pod inną nazwą, ale opakowania podobne (poczytajcie z tyłu kto piecze); około minuty z jednej strony. Na suchej chleb zrobi się po prostu miękki w środku i lekko chrupiący na zewnątrz, jak świeżo upieczony, a jeśli posmarujesz go przedtem oliwą – będzie rumiany i bardziej chrupiący. Nie wylewaj oliwy na patelnię do tego.

Na podgrzanym chlebie rozłóż sos, a na sosie 8 plasterków salami. Rozkładaj je równo. Drugą kromkę posmaruj twarożkiem, musztardą lub masłem i sklej. Zanim przekroisz wbij w obie połowy po wykałaczce.

Podawaj z kiszonym (nie konserwowym) i piwem lub winem.

DSC_1685 DSC_1693 DSC_1707