Sernik z białej czekolady bez pieczenia (z Charlotte)

Sernik z białej czekolady bez pieczenia (z Charlotte)

Warszawiacy (lub przybysze) wiedzą jak przepyszny jest sernik w stołecznej szarlocie. W szarlocie akurat, jakkolwiek  szydercy śmialiby się z przebywającej tam hipsterki, jedzenie jest wprost doskonałe. Najprostsze rzeczy jest zrobić najtrudniej, a tam omlety i kanapki są, dosłownie, mistrzowskie (polecam tę kanapkę z łososiem lub tę z kozim serem).

Uwielbiam takie odkrycia smakowe i inspiracje, zaskoczenia kulinarne są tak rzadkie, że cieszą niezmiernie. Ten sernik, jak niewiele rzeczy na CooLinarNym, jest przesłodki, tłusty i tuczący, ale jest przepyszny.

Odtworzyłam go dość wiernie, więc bardzo polecam.

P1011653

Do spodu wybrałam kakaowe ciasteczka bebe i 70% czekoladą. Ciastka zawinęłam w czystą szczereczkę i waliłam w nie wałkiem aż się pokruszyły. Ciastka wsypałam do ruchomej formy tortowej. Na garnuszku z gotującą się wodą ustawiłam miseczkę i tam wkruszyłam czekoladę i masło. Roztopiłam to razem i wlałam do formy z ciastkami. Dokładnie pomieszałam i dłońmi ubiłam na całej połaci dna. Wstawiłam do lodówki.

Weź dużą miskę, przełóż tam dwa mascarpone i dwa opakowania tłustego twarogu, to musi być jakiś gładki twaróg, np. śmietankowy ze Strzałkowa. Posłódź – ja słodzę 4 łyżeczki na każde pudełko, więc tu wychodzi jakieś 16 łyżeczek cukru, ale próbuj i dosłodź wg swojego smaku. Wybrałam puder, bo ciasta się nie piecze. Wszystko pomieszaj mikserem, łyżką lub dłońmi. Ja wszystko ugniatam w dłoniach.

Nad garnuszkiem z gotującą wodą ustaw czystą miseczkę i roztop białą czekoladę z masło. Rozpuszczoną czekoladę dodaj do twarogu, znów pomieszaj dokładnie i ułóż na czekoladowym spodzie. Wyrównaj i kilka razy postukaj o blat, by się wyrównało. Chłodź przynajmniej 2h.

Potrzebujesz:

SPÓD:

  • 100 gram dowolnych zwykłych ciasteczek kakaowych (u mnie petite beurre)
  • 1,5 tabliczki czekolady 70%
  • pół kostki masła

SERNIK:

  • 2 mascarpone
  • 2 tłuste twarogi (razem 400-500gram)
  • 8-10 łyżek cukru
  • 3 białe czekolady
  • pół kostki masła