Proste trufle czekoladowe, nie tak tuczące

Proste trufle czekoladowe, nie tak tuczące

1 2 3

Domowe trufle są fantastyczne, bo nie są miękkie i klejące jak nutella, ani twarde jak czekolada, są akuratne do gryzienia i do rozpuszczania w buzi, ich smak dodatkowo stymuluje lodówkowa temperatura i niesamowita konsystencja, domowe trufle to naprawdę wyjątkowy deser. Robi się je w dodatku nad wyraz łatwo, tylko trzeba to robić jakby w międzyczasie, bo 2 poszczególnych etapach muszą się chłodzić. Co więcej nie muszą być tak tuczące, ja użyłam mocno gorzkiej czekolady 70% i śmietanki do kawy z kartonika 10% (nie musisz używać 36%). Możesz użyć ulubionej czekolady, mlecznej, białej i tłustej śmietanki, jak chcesz. W każdym razie połam 2 tabliczki do miski, a w garnuszku zagrzej śmietankę. Zalej gorącą śmietanką połamaną czekoladę i powoli rozmieszaj czekoladę do rozpuszczenia. Wstaw do lodówki na 2h. Na tacy, która zmieści się do lodówki rozłóż pergamin. Wyjmij czekoladę, łyżeczką nakładaj porcyjki na pergamin aż wykończysz czekoladę, znowu chłodź, co najmniej 1h. Po tym czasie lep dłońmi kuleczki z porcyjek i obtaczaj w wiórkach kokosowych, posiekanych orzechach, kakao. Schłodź na końcu znów. Podawaj zimne.

4 5 6

Ponieważ ja uwielbiam połączenie czekolady z solą (ziarna kakao z natury nie są dedykowane słodyczy, gorzkie pasują jednakowoż do cukru, jak soli), a szczególnie smakuje mi modne połączenie gorzkiej czekolady z niebieskim serem, napakowałam do każdej kulczki kawałeczek pleśniaka. Nakładałam porcyjki na pergamin naprawdę malutką łyżeczką, na to kładłam maleńką kosteczkę pleśniaka i znów porcyjkę czekolady, po schłodzeniu formowałam kulki. To jedna z lepszych rzeczy jakie w życiu jadłam. Obtoczyłam w posiekanych pekanach z odrobinką morskiej soli i gorzkim kakao, również z niewielką ilością soli.

7 8 9

Uwaga, podawaj schłodzone, nie pozwól im za długo być w pokoju, nie są niesmaczne wtedy oczywiście, ale schłodzone trufle wobec pokojowych to jednak niebo a ziemia.

Na około 20 trufli potrzebujesz:

  • 2 tabliczki czekolady
  • szklankę śmietanki słodkiej od 10 do 30 procent