Myślisz, że nie umiesz gotować? zobacz jak bardzo się mylisz. Obiad z 5u prostych składników (grillowana pierś z kurczaka z sałatą i vinaigrette)

Myślisz, że nie umiesz gotować? zobacz jak bardzo się mylisz. Obiad z 5u prostych składników (grillowana pierś z kurczaka z sałatą i vinaigrette)

W restauracji zapłacilibyście za to danie dużo pieniędzy, tymczasem to tylko sałata i kurczak, ale danie to zrobione dobrze może być naprawdę wyrafinowane. I bardzo łatwe. W dodatku dietetyczne, zdrowe i tanie.

P1012006

Potrzebujesz kilka liści dowolnej sałaty. Najlepiej masłowej lub rzymskiej. U mnie kupna umyta mieszanka – rzadko ją kupuję, bo to się nie rachuje, ale była w cenie zwykłej, a zwykła była brzydka. Potrzebna Ci też cytryna, awokado, pierś z kurczaka i oliwa.

Najważniejsze, by zanim nagrzejesz piekarnik ułożyć raszkę w połowie wysokości, a pod nią blachę wyściełaną aluminium czy papierem – oliwa będzie kapać pod spód, a potem strasznie dymić, jeśli macie czujki przeciwpożarowa mogą się włączyć. Cudownie jeśli masz po prostu patelnię grillową. Przygotuj więc piekarnik i nagrzej go na maxa (250).

P1012001pol

W małym słoiczku zszejkuj sok z cytryny (2 łyżki), 6 łyżek dobrej oliwy, szczyptę soli i mielonego pieprzu (nie używaj tych szarych zmielonych trocin z paczki). Zakręć i dobrza wstrząśnij. Pierś umyj, przekrój w poprzek, poziomo na dwa w miarę równe płaty. Włóż do miseczki i polej oliwą (po ok.1,5 łyżki na płat). Naoliwione włóż na raszkę w nagrzanym mocno piekarniku (nie wcześniej) na 7 minut. Jeśli masz patelnię grillową – smaż 2 minuty z każdej strony.

Liście sałaty podrzyj, umyj, oszusz i włóż do miski. Wylej na nie resztę vinaigrette’u. Awokado przekrój na pół, przekręć i wbij w pestkę nóż, przekręć i usuń pestkę. Miąższ usuwaj łyżką, wydrążając go ze skóry. Pokrój w kostkę i ułóż na sałacie. Wyjmij kurczaka. Zajadaj. Oczywiście możesz kurczaka po prostu pod

Tip dot.awokado: kupuj nie za twarde, ale nie skpaciałe, na jego szczycie nie powinno być “łodyżki” (powinna być po niej dziurka) lub łodyżka powinna odpaść po muśnięciu palcem. Jeśli kupujesz twarde awokado, połóż je w domu z cytrusami w temp.pokojowej. Jeśli jesz tylko pół awokado, w lodówce przechowuj tę połowę z pestką. A obsługę awokado znajdziesz w tym tutorialu. 

P1012007

Potrzebujesz na 1 porcję:

  • pierś z kurczaka
  • 3-4 liście sałaty masłowej lub rzymskiej lub garść gotowej z paczki
  • 6 łyżek dobrej oliwy virgin
  • sok z cytryny – 2 łyżki
  • pół łyżeczki soli i pieprzu mielonego
  • pół awokado