Idealna, niesucha, prosta, 15sto minutowa pierś z kurczaka po francusku

Idealna, niesucha, prosta, 15sto minutowa pierś z kurczaka po francusku

To najbardziej klasyczny, francuski i najprostszy sposób przyrządzania piersi, problem polega na tym, że dotyczy piersi ze skórą. Dostępna w polskich sklepach pierś bez skóry nadaje się do smażenia na oliwie tylko dobrze doprawiona (np.mieloną słodką papryką i sproszkowanym czosnkiem) i cieniutko skrojona w poprzek (wg mnie). Pierś ze skórą przyrządzicie w całości, z samą solą i pieprzem, bez troski o smak. Trzeba więc ją wyciąć z całego kurczaka. Resztą można upiec lub upiec udka, a resztę użyć do rosołu (który też jest tu potrzebny).

Podsmażacie więc pierś na oliwie rumieniąc skórkę i sprawiając by była chrupka, z drugiej strony chwilkę też, ale skupcie się na skórce, ok.5-6 minut. Gdy skórka będzie chrupiąca i rumiana wlewacie wino białe, najlepiej słodkie i deglasujecie (zbieracie smak z patelni rozpuszczając go w winie). Na tym etapie, zaraz przed całkowitym wyparowaniem wina możecie jeszcze na chwilę obrócić skórą do dołu. Gdy wino wyparuje i smaki ze smażenia odkleją się od dna dolewacie bulion do wysokości skóry, nie zakrywając jej i dusicie 10 minut.

Bulion robię tego dnia rano – albo z wybranych kawałków kurczaka, które mam z całości albo po prostu gotując godzinę obraną włoszczyznę. Na jedną włoszczyznę i mały kawałek kurczaka z kością (np.udko) daję 2 litry wody, 2 łyżeczki soli, 3 szczypty pieprzu i 3 listki laurowe.

Tak przyrządzona pierś może być podana z prostą sałatką [np. młody szpinak/roszponka, marchewka pokrojona obierakiem i vinaigrette (sok z cytryny zszejkowany w słoiczku z oliwą z oliwek w proporcji 1 do 3 z solą i pieprzem)] lub ze szparagami. Szparagi obieram i blanszuję na patelni najpierw na oliwie, a potem dolewam trochę wody, 10 minut. Na zdjęciu pieczone – położone na folię, pochlapane oliwą, posolone, popieprzone, 5 minut 200 stopni, 5 minut 180 stopni.

Tutaj możecie zobaczyć jak przyrządza taką pierś Gordon Ramsay http://www.channel4.com/programmes/gordon-ramsay-cookalong-live/articles/how-to-cook-a-chicken-breast-video

Potrzebujecie:

  • tyle piersi ile osób
  • białe słodkie wino
  • bulion (kurczaka i włoszczyznę lub samą włoszczyznę)
  • oliwę z drugiego tłoczenia
  • sól i pieprz

do serwisu:

  • roszponka+marchewka+cytryna+oliwa z pierwszego tłoczenia+sól+pieprz
  • szparagi zielone+oliwa+sól+pieprz

Idealna, niesucha, prosta, 15sto minutowa pierś z kurczaka po francusku