Pierś w klasycznym białym sosie pieczarkowym - obiad kawalera

Pierś w klasycznym białym sosie pieczarkowym – obiad kawalera

Tak chłopaki, Wy też możecie samodzielnie jeść elegancko, zobaczcie jakie to łatwe. (Oczywiście to danie jest też dozwolone dla dziewczyn…rodzin, na co dzień i na eleganckie przyjęcie).

1 OLYMPUS DIGITAL CAMERA 3

Działania w kolejności, dla 2 osób:

umyj pierś (dla 2 osób starczy jedna pojedyncza) i odkrój jakieś niedobre cząstki. Przekrój ją w poprzek zaczynając od grubej części i staraj się do końca, do cienkiej utrzymywać nóż w połowie grubości. Otrzymasz dwa cienkie kotleciki.

Umyj i pokrój pieczarki, byle jak, najlepiej nie w plastry, a na pół lub na krzyż, by były grube.

Nasyp na talerz niewielką ilość (ok.łyżki) mąki, u mnie ryżowa, trochę zdrowsza. Dodaj do niej szczyptę soli i pieprzu.

Teraz nasyp do małej szklaneczki ryż jaśminowy (jaśminowy jest najlepszy, rozetnij torebkę, jeśli kupujesz ryż w torebkach), wsyp szklankę ryżu do garnka, zalej dwoma szklankami (odmierzając tą samą szklanką) wody. Zagotuj, posól, przykryj, zmniejsz ogień i gotuj min.10, max 15 minut.

Na patelnię wylej łyżkę oliwy z II tłoczenia, nastaw pod nią ogień, pierś obtocz cieniutko w mące, leciutko, nie ma to być gruba warstwa. Kładź na patelnię z oliwą. Smaż z każdej strony po 3-4 minuty. Zdejmij mięso na talerzyk i wsyp na nią wszystkie pieczarki. Nie dolewaj tłuszczu, nawet jak mięso wypiło cały, pieczarki po pierwsze puszczą wodę, po drugie winny się zrumienić. Na dużym ogniu smaż je z 3 minuty i wlej szklankę wina, utrzymuj duży ogień, posól, popieprz i gdy wino odparuje wlej śmietankę i dołóż usmażone piersi z talerza. Zagotuj, przemieszaj delikatnie, po 3-4 minutach sos zacznie gęstnieć, tymczasem Twój ryż doszedł, nakładaj go na talerz, obok kładź mięso i polewaj sosem z pieczarkami. Sos nie ma być mega zawiesisty, jest trochę gęsty i taki jest ok 🙂

4

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

6

Potrzebujesz dla 2 osób:

  • 1 pojedyncza pierś z kurczaka
  • niewielka szklanka ryżu najlepiej jaśmionowego, jest najsmaczniejszy
  • 2 szklanki wody
  • 2 łyżki oliwy z II tłoczenia
  • sól, pieprz
  • szklanka białego wina – może być każde, wytrawne, słodkie, białe i czerwone (sic!)
  • szklanka lub kartonik 250 ml słodkiej śmietanki 12 lub 18% (w sklepie na półce ze śmietankami do kawy)
  • ok.250 gram pieczarek