Łosoś yuan yaki z karmelizowaną pietruszką i jaśminowym ryżem

Łosoś yuan yaki z karmelizowaną pietruszką i jaśminowym ryżem

Yuan yaki nie znaczy więcej jak marynowany przed obróbką termiczną i poddany obróbce termicznej suchej w wysokiej temperaturze. Łatwiej więc mówić yuan yaki, gdzie yuan znaczy marynowany przed…, a yaki (skrót od yakimono) poddany obróbce termicznej w wysokiej temperaturze na sucho, więc albo grill albo smażenie na patelni grillowej.

Filet z łososia bez skóry kroimy na małe kawałki. Wrzucamy do naczynia, zalewamy sosem sojowym i wrzucamy kawałki cytryny. Tak wstawiamy do lodówki na godzinę, dwie. Ale nic się nie stanie jak będzie trochę krócej.

Przed wyciągnięciem łososia z lodówki zacznijcie przygotowywać ryż i pietruszkę. Na ryż potrzebujecie 20 minut, łosoś w piecu będzie 15, a pietruszkę będziecie karmelizować z 10, więc zgrajcie wszystko w czasie.

Pietruszkę kupcie dużą i grubą. Obierzcie i pokrójcie w zapałkę. Najpierw na 3 części, potem każdą z 3 części wzdłuż na pół. Każdą z tych połówek w poprzek na plastry i w końcu w zapałkę.

Ryż wrzucacie do garnka i zalewacie wodą – tyle, by wody było o 1cm więcej. Przykrywacie, zagotowujecie, zmniejszacie ogień i gotujecie 10 minut. Po tym czasie wyłączacie ogień i zostawiacie na kolejne 10. Przez całe 20 nie otwieracie pokrywki i nie mieszacie ryżu. Taki jest tradycyjny sposób przygotowywania tego ryżu i nie powinien mieć też przypraw. Osoby o wyrafinowanym podniebieniu docenią ryż bez soli, pozostali wybiorą posolenie.

Piekarnik nagrzejcie wstawiwszy ryż. Wyjmijcie z niego tę kratkowaną blachę i na niej połóżcie kawałek papieru do pieczenia. Ułóżcie na tym kawałki łososia. Możecie grillować bez papieru, ale ja jeszcze obficie polewam marynatą, więc polecam tę metodę. Grillujcie w 250 stopniach 10 minut, na ostatnie 5 zmniejszcie temperaturę do 220 – 200.

Pietruszkę pokrojoną w zapałkę wrzućcie do garnka lub na patelnię po wstawieniu ryżu i łososia. Zalejcie odrobiną oleju sezamowego (najlepiej), jeśli nie macie użyjcie oliwy z drugiego tłoczenia i polejcie sosem sojowym. Nie przykrywajcie, pietruszka ma się podsmażyć, nie dusić i tylko trochę zmięknąć, winna być al dente. Prawie ją przypalcie, wtedy będzie słodkawa. Możecie dodać pół łyżeczki miodu.

Postarajcie się podgrzać talerze, może przez oblewanie ich wrzątkiem. Podawajcie z wasabi w opcji.

Może Ci się również spodobać łosoś teriyaki oraz łosoś w glazurze 

Potrzebujecie:

  • łososia bez skóry, filet
  • ryż jaśminowy
  • sos sojowy, cytrynę
  • pietruszkę