Tołpyga w teriyaki z brukwią glazurowaną w sezamie i marynowaną czarną rzepą.

Tołpyga w teriyaki z brukwią glazurowaną w sezamie i marynowaną czarną rzepą.

1 2 3 4 5 6 7

Masz filet z ryby ze skórą, jakieś korzeniowe warzywo (selera, ziemniaka, marchewkę, topinambur czy, jak tutaj, brukiew) i jakąś rzodkiewkę (tu – czarna rzepa). Możesz oczywiście selera ugotować  na puree, rzodkiew zetrzeć na surówkę i podać ze smażoną rybą. Ale możesz też użyć miodu, sosu sojowego, sezamu i octu i zamienisz wyświechtany może lekko zestaw obiadowy w danie z azjatyckim twistem.

Przygotowania i ilości dla 2 osób:

Na dnie brytfanki połóż kawałki świeżego imbiru i plastry cytryny, na tym połóż rybę mięsem do dołu.  Koniec przygotowań J W kubeczku pomieszaj sos sojowy z miodem.

  • 200-300 gram filetu z dowolnej ryby ze skórą. Tutaj tołpyga. Bardzo mięciutka, ale też bardzo tłusta.
  • 2 łyżki miodu i 3 łyżki sosu sojowego

Brukiew obierz i umyj. Pokrój w kostkę. W kubeczku pomieszaj sos sojowy z miodem, świeżo tartym imbirem.

  • 2 niewielkie brukwie lub marchewki lub selery lub pietruszki lub topinambury lub bataty
  • 3 łyżki sosu sojowego+2 łyżki miodu+2 cm imbiru
  • łyżka oliwy z II tłoczenia

Czarną rzepę obierz i umyj. Tym samym narzędziem  zrób z niej cienkie plasterki. W kubeczku pomieszaj sok z limonki, ocet ryżowy i brązowy cukier. Zalej tym surówkę, pomieszaj, niech się marynuje.

  • 2 małe czarne rzepy lub białe rzodkwie
  • sok z limonki, 2 łyżki octu ryżowego, łyżka brązowego cukru
  • 2 łyżki sezamu

Piekarnik nagrzej do 200 stopni i wstaw do niego rybę. Będzie się piec 10 minut na każde 100 gram, więc załóżmy, że tutaj 25 minut

Na patelni z nietopiącą się rączką rozgrzej odrobinę oliwy pomace i wrzuć pokrojone w kostkę korzenie. Podsmaż 2 minuty i wylej mieszankę sosu sojowego, miodu i imbiru. Potrząsaj, by pokryła wszystkie warzywa. Przykryj, podduś 5 minut, odkryj, obsyp równomiernie sezamem i wstaw do piekarnika obok ryby (jeśli jedno pod drugim, to warzywa niżej). I razem dopiekaj do końca (powiedzmy, że zostało jeszcze 15 minut).

Wyjmij rybę i warzywa. Przygotuj talerze (talerze dobrze jest ogrzać albo wrzątkiem albo w piekarnikum, ale max na 120 stopni). Warzywa przełóż na talerze. Z ryby ściągnij skórę i łopatką przekładaj porcje na talerz. Polewaj wcześniej przygotowanym oszukanym teriyaki.

8 9 10 11 12 14

Jeśli zostanie Ci ryba, marynata z sałatki i polewa do ryby, to dłońmi rozdrobnij rybę (upewniając się przy okazji, że nie ma żadnych ości) i wlej do niej resztkę marynaty po rzepie i polewy sojowo-miodowej. Dodaj odrobinę wasabi. Tę pastę możesz użyć jako wkład do sushi. Lub, jeśli wolisz, dodaj majonez i koperek i powstanie pasta na chleb. Sushi rób tak jak tu, tylko w miejsce tuńczyka kładź grubo pasty i zrezygnuj z dodatkowej porcji wasabi.

13