Kruche ciastka z czekoladą i lentilkami

Kruche ciastka z czekoladą i lentilkami

Ciasteczka te smakują trochę jak twixy lub 2 bity.

20130120-174043.jpg

Na 12 małych ciastek potrzebujesz pół kostki masła, 1 jajko, szklankę mąki i łyżeczkę proszku do pieczenia. Dodaj też 2 łyżeczki cukru u łyżeczkę soli. Wszystko wyrabiasz w dłoniach do uzyskania jednolitej masy, lepisz kulę i wkładasz do lodówki. Tymczasem roztop czekoladę. Tabliczkę. W duży garnek z wrzątkiem wstaw mniejszy lub pasującą miskę i poczekaj aż się rozpuści. Gdy się rozpuści, dodaj 2 łyżki twarożku kanapkowego neutralnego lub śmietany, pomieszaj, przykryj i trzymaj na cieple. Twarożek jest po to, żeby czekolada nie zastygła na sztywno, co raczej przydaje się do kremów, do tarty może wg Ciebie pasować zastygnięta czekolada, na pewno do dużej, wówczas nie dodawaj śmietany ni twarożku. Dodatkowo, przed czekoladą możesz też położyć kajmakową masę (krówkowa, dostępna w sklepach).

20130120-174052.jpg

Wyjmij ciasto, rozwałkuj i wyłóż foremki lub jedną dużą formę ciastem i schowaj znów do lodówki na kilkanaście minut. Nagrzej piekarnik do 200 stopni. Foremki z ciastem przykryj folią i obciążnikami (fasola, groch, monety). Piecz 20 minut (po 10 zmniejsz temperaturę do 180).

Wyjmij foremki z pieca, łapiąc za końce folii hiperostrożnie, bo monety są max gorące, zsyp je. Jeśli folia przyklei się do ciasta, łap foremki przez ściereczkę, wysypuj monety, odklej folię i wyjmij ciasto z foremek. Nakładaj na każdą po dwie dwie łyżeczki czekolady. Na czekoladzie połóż m&m lub lentilki. Jeśli nie używasz śmietany do kremu – schowaj tartaletki do lodówki na godzinę. Jeśli używasz – możesz od razu serwować.

Na czekoladzie możesz też ułożyć orzechy zamiast lentilek. Również pasują doskonale.
Jeśli nie dodajesz do czekolady śmietany/twarożku i chcesz by zastygła i dodajesz masy kajmakowej – do ciasta daj mniej cukru, a więcej soli, w tej kompozycji słonawy dół ze słodkim topem doskonale komponuje się poprzez masę krówkową właśnie (tak jak w snickersie).