Beef kofta w sosie curry z tzatzikami i couscousem

Beef kofta w sosie curry z tzatzikami i couscousem

Mięso:

wołowina mielona nie z paczki dobra, z mięsnego, chuda w proporcji 1 do 1 z soczewicą z puszki. Przypraw solą i garam masala. Pomieszaj i ulep podłużne kotleciki w kształcie wnętrza zaciśniętej dłoni. Podsmaż na oliwie z oliwek z drugiego tłoczenia. Z dwóch stron, po 3 minuty. Będą się trochę rozwalać, możesz dodać do mięsa jajko i mąkę. Lepsze są jednak rozwalające się bez dodatków. Z 15 gram mięsa i takiej samej ilości soczewicy zrobicie 10 małych kotlecików.

Sos:

Na patelni/garnku, w którym smażyliście kotleciki uduś pomidora. Wcześniej zalej go wrzątkiej i ściągnij skórkę. Pokrój w kostkę i podduś. Dodaj przyprawę curry (lub po prostu trochę imbiru, czosnku, kminu rzysmkiego i kardamonu) i trochę jogurtu. Sól i pieprz.

Couscous:

Na 2 osoby potrzebujesz 50 gram kaszy. Zalej ją 100 ml wrzątku i przykryj. Posól. Ja wkroiłam do niej też zieloną paprykę i dymkę.

Tzatziki:

na każdą porcję 1 mały ogórek gruntowy, 100 ml jogurtu greckiego i 1 ząbek czosnku. Ogórka obierz i starkuj na grubych oczkach, wyciśnij czosnek, posól wszystko, pomieszaj i zalej jogurtem.

Przygotowanie:

Usmażone kotleciki możesz podgrzewać w piekarniku 5 minut lub w sosie. Kaszę zalej wtedy gdy zrobisz kotleciki, tzatziki i wrzucisz pomidory na patelnię.

Gdy zostaną Ci kotleciki możesz zawijać je w tortillę z tzatzikami.