Sałatka ze stekiem

Sałatka ze stekiem

DSC_0410

 

Wyjmij stek z lodówki. Na dwie sałatki wystarczy Ci przeciętny, ok 200, 250 gramowy stek. Przygotuj dressing. W słoiczku pomieszaj 1/3 części soku z cytryny, 2/3 oliwy z oliwek i łyżeczkę musztardy oraz sól i pieprz. Ja dodaję też płatki chilli. Zakręć i poszejkuj do osiągnięcia emulsji. Umyj sałatę, zobacz jakie masz warzywa. Ja miałam ogórka świeżego i marynowane jalapeno. Sałata, vinagrette i stek wystarczą.

Umyj te warzywa, osusz, ułóż na talerzu sałatę i warzywa. Wstaw mały talerzyk do piekarnika na 50 stopni. Nagrzej porządną patelnię, wylej na nią łyżkę oliwy i na środek wrzuć steka. Ogień na maxa. Po minucie przerzuć, posyp solą z młynka i pieprzem z młynka. Obracaj co minutę i ciągle przyprawiaj lekko. Ciągle masz największy ogień. I teraz dla 3centrymetrowego steka  jest tak: jeżeli ma być rare 3-4 minuty w sumie, jeżeli ma być medium-rare to 5-6 minut i jeżeli ma być medium, taki jak na zdjęciu – 6-8 minut. Ja trzymałam w sumie 8, ale ponieważ kawałek był gruby, pomiędzy przerzuceniami trzmałam również szczypcami steka smażąc boczki.

Wyjmij talerzyk przez rękawicę. Połóż na niego steka. Zostaw na 5 minut. Krój. Układaj na sałatce. Polej dressingiem.

Jeśli jesz w towarzystwie kogoś kto lubi węgielki, gotowe plasterki możesz podsmażyć kilkanaście sekund na tej samej patelni, nie dolewając oliwy. Ta wersja jest na ost.zdjęciu. Też smaczna, ale to nie stek, tylko takie skwarki wołowe 🙂

DSC_0397

DSC_0400 DSC_0403 DSC_0406 DSC_0408  DSC_0412

Sałatka ze stekiem