Klasyczny przepis na pierś z kurczaka i tzw."zestaw obiadowy"

Klasyczny przepis na pierś z kurczaka i tzw.”zestaw obiadowy”

Przepis jest bardzo prosty, gorzej z dostaniem piersi ze skórą, nie wiem gdzie jeszcze, tak jak u nas, kupuje się piersi bez skóry… Kupcie kurczaka na rosół i wytnijcie z niego pierś/piersi.

1

Zacznij od surówki: odkrój piętkę od białej kapusty i starkuj ją do miski na dużych oczkach, do tego wtarkuj 1 marchewkę, wyciśnij sok z ćwiartki cytryny i dolej 4 łyżki oliwy, szczyptę soli i pieprzu, pomieszaj. Surówka gotowa, przegryzie się.

Teraz obierz i wstaw ziemniaki, dla 2 osób, 2 niewielkie wystarczą. Potrzebna Ci też będzie ok.1/4 pora, ale i część zielone i biała, ok.10 cm razem. Pokrój pora drobno i podmsaż na maśle lub oliwie 5 minut. Ziemniaki wstaw do gotowania, w osolonej wodzie.

Tymczasem na drugą patelnię (na 1wszej jest por) wlej odrobinę oliwy z wytłoczyn i gdy się zagrzeje połóż na nią skórą do dołu lekko osolone i popieprzone piersi. Smaż tak z 10 minut na sporym ogniu, sprawdzaj czasem czy jest dość zrumieniona, ma być naprawdę mocno zrumieniona i twarda (tj.chrupiąca). Gdy całkiem się zbrązowi, przewróć i wlej bulion lub wino do wysokości skóry. Bulion robisz rano lub dzień wcześniej gotując obraną włoszczyznę w 1,5 litra słonej wody. Gdy się zagotuje zmniejszasz ogień i gotujesz tak 20 minut bez przykrycia.

Gdy ziemniaki dojdą, odcedź je, pociskaj, dodaj 1.4 szklanki mleka, odrobinę masła i dodaj je do pora lub odwrotnie. Akurat dojdzie kurczak.

Podawaj ziemniaki z porem, pierś i surówkę.

2 P1013377 P1013381