Obiad Zen à la Zień czyli biała ryba na parze, pod beszamelem z purée z wasabi i fenkułem (w 20 minut)

Obiad Zen à la Zień czyli biała ryba na parze, pod beszamelem z purée z wasabi i fenkułem (w 20 minut)

Samo gotowanie (jak zwykle na CooLinarNym) jest w tym przypadku bardzo proste, jedyne co musicie w tym przypadku opanować to synchronizacja.

Musicie wszystko dobrze przygotować. Ponieważ najdłużej robią się ziemniaki (20 minut) – wstawcie je. Ryba na parze 7-12 minut (7 minut filet z białej ryby, na zdjęciach hallibut, 12 minut – łosoś). Ja używam nakładki do gotowania na parze na garnek (taki zestaw można kupić  w Ikei razem lub osobno). Kładę po prostu rybę na nakładkę, gdy woda już wrze, skrapiam tylko cytryną. Solę i pieprzę dopiero gdy jest gotowa. Oczywiście możecie też rybę piec – wówczas nasmarujcie brytfankę oliwą, połóżcie rybę, skropcie cytryną, solą, pieprzem, pokruszcie odrobinę masła i przykryte (np.folią) pieczcie 15 minut w 200 stopniach (filet z białej ryby) lub 20 minut łososia.

Zatem jeżeli rybę pieczenie, wstawcie ją zaraz po wstawieniu ziemniaków, jeśli gotujecie na parze – 10 minut poźniej. Potrzebne Wam jeszcze 2 palniki na ostatnie 10 minut – na fenkuła i na beszamel.

Fenkuła umujcie i skrójcie w piórka. Wrzućcie na patelnię z masłem, podsmażajcie mieszając 5 minut. Posólcie, popieprzcie. Ma być chrupiący. Fenkuł ma anyżowy posmak, weźcie to pod uwagę gdy częstujecie Osoby mniej otwarte na smaki 🙂

Do beszamelu na podgrzewacie mąkę przez 3 minuty, dodajecie masło mieszacie trzepaczką, gdy się połączą dodajecie mleko. Mieszacie trzepaczką aż wszystko się ujednolici. Solicie, mielicie pieprz (taki z proszku zabarwi brzydko sos) i koniecznie dodajecie gałkę muszkatołową. To też zajmuje 5 minut.

Czyli wstawiacie ziemniaki, potem rybę, potem fenkuła i beszamel.

Odcedzacie ziemniaki, dodajecie masło i mleko i wasabi, ciskacie (ja jeszcze wkładam do kokilki i podgrzewam w piecu, żeby były gorące). Tymczasem ryba dochodzi, a ja na minutę włączam jeszcze fenkuła i beszamel. Nakładam rybę, fenkuła, ziemniaki i polewam beszamelem.

Potrzebujecie dla 2 osób:

  • 400-500 gram białej ryby lub łososia
  • 2 średnie ziemniaki+6 łyżek mleka+łyżka masła i łyżeczka wasabi do purée
  • 1 fenkuła+łyżkę masła+sól i pieprz
  • łyżka mąki+2 łyżki masła+pełna szklanka mleka do beszamelu (sól, pieprz, gałka m.)

Zainspirowałam się daniem, które przygotowywał kiedyś w tv Maciej Zień.