Tekka maki

Tekka maki

1 2

 

Tak naprawdę, oprócz tych wszystkich podstaw (algi nori, wasabi, sos sojowy, ocet ryżowy ew.marynowany imbir – niekoniecznie jeśli jeden rodzaj sushi) potrzebujesz tylko ryż i tuńczyka. Ogórek to opcja.

Proporcje dla jednej rolki tekka maki:

  • pół małej szklaneczki ryżu (50 gram)
  • 50 gram świeżego tuńczyka – polędwiczkę
  • 2 łyżki octu ryżowego
  • 1/3 ogórka
  • 2 łyżeczki wasabi
  • 1 nori

Płucz ryż w sitku aż woda będzie biała. Wsyp do garnuszka i nalej tyle wody, by przykrywała ryż na 1 cm. Zagotuj, zmniejsz ogień, przykry i gotuj 10 minut. Po 10 minutach wyłącz gaz, nie odkrywaj i poczekaj jeszcze 10 minut. Po tym czasie ryż jest gotowy, otwórz pokrywkę, dolej ocet ryżowy i zamieszaj.

W międzyczasie przygotuj dodatki. Upewnij się, że Twój tuńczyk jest świeży (powinien pachnieć wodą, niczym). Pokrój tak, by mieć gruby długi kawałek, o objętości ok.2cm.

Ogórka umyj i obierz. Przekrój na pół, potem na pół w poprzek i wzdłuż w paseczki. Jeśli pachnie gorzko, jest zbyt dojrzały, przed pokrojeniem wydrąż miąższ.

Z nori odetnij jakieś 2 cm, żeby było troszkę krótsze. Połóż je koniecznie na matce bambusowej. Rozsmaruj dokładnie i równomiernie na nim ryż, precyzyjnie do wszystkich brzegów oprócz górnego. Na górze zostaw 1,5-2cm wolne.

Postaw sobie obok nori małą miseczkę z wodą. 2-3 cm od dołu rozsmaruj wzdłuż wasabi, ułóż rybę i ogórka. Unieś matkę na dole i załóż wypełnioną algę tuż za farsz. Dociśnij lekko i idź do końca (ze zwijaniem), zatrzymaj się przed pusty miejscem nori i posmaruj je lekko wodą – za pomocą zwilżonych palców. Dowiń do końca. Poroluj chwilkę i gotowe. Krój w poprzek w kawałki 1,5-2 centymetrowe.

Mocz w dobrym sosie sojowym i zajadaj. Imbir marynowany jest potrzebny tylko jeśli masz różne smaki, żeby kubki smakowe oczyszczały się i nie pamiętały poprzednich smaków, więc tu nie jest konieczny.

8

3 4 5 6 7