Pierogi z kapustą i grzybami

Pierogi z kapustą i grzybami

Nie wiem czemu ludziom się nie chce tego robić. Fakt, że na CooLinarNym są zwykle szybkie proste przepisy, ale te proste i długie to takie, które częściowo robią się w tle. Np kapusta się dusi, a my tymczasem sprzątamy, pracujemy czy odpoczywamy 🙂 Także zachęcam.

Kapustę siekamy drobno, wrzucamy do garnka z pokrywką, dolewamy wody i oliwy i dusimy pół godziny. Tymczasem zalewamy w miseczce połamane suszone grzyby wrzątkiem i po pół godzinie dolewamy je do kapusty wraz z wodą.

Wszystko razem przyprawiamy solą i pieprzem i dusimy jeszcze godzinę.

Na końcu spróbujcie czy smak jest dobry. Jeśli wg Was jest zbyt mdły – dodajcie łyżeczkę cukru i octu.

CIASTO robimy wysypując mąkę, około 2 szklanki, do dużej miski i zalewając ją wrzątkiem tak, by zrobiło się błotko. Po wystygnięciu mieszamy i dodajemy jajko. Ugniatamy, dosypując mąki jeśli trzeba i wałkujemy. Dzięki zalaniu wrzątkiem, ciasto jest leciutkie.

Wycinamy szklanką koła, kładziemy troszkę farszu łyżeczką na środku i zamykamy koło łącząc brzegi. Brzegi zagniatamy albo sposobem albo widelcem 🙂 Pierogi wrzućcie do wrzątku i gotujecie 3-4 minuty na małym ogniu, żeby się nie rozwaliły. Woda powinna być osolona i osłodzona.

Jeśli zrobiliście za dużo pierogów – nie gotujcie ich, a zamroźcie. Będą super na dzień, w którym nie macie obiadu. Pamiętajcie tylko, by mrozić każdego pieroga osobno rozłożonego w zamrażarce i dopiero po zamrożeniu (ok 1h) zapakujcie do woreczków, bo inaczej się skleją.

Więcej wskazówek dla robienia ciasta i lepienia w naszym archiwum dot.pierogów tutaj/ Mamy chyba już wszystkie ich rodzaje 🙂

Potrzebujecie, na 30 pierogów

  • pół główki kapusty
  • dwie garści suszonych grzybów, połamanych
  • wodę, oliwę, sól, pieprz, cukier, ocet
  • na ciasto – ok 0,5 kg mąki, wrzątek, jajko.