Pierogi ze świeżym szpinakiem, śmietankowym twarożkiem, ziołami i sosem pleśniowym (+technika lepienia)

Pierogi ze świeżym szpinakiem, śmietankowym twarożkiem, ziołami i sosem pleśniowym (+technika lepienia)

Robię improwizacje na temat pierogów kiedy mam dzień dla siebie. Wkładam je potem do zamrażarki i mam dla Gości.

To efekt jednego z takich dni i uwierzcie, że robienie pierogów nie tylko jest łatwe, ale też przyjemne. Puszczacie muzykę i zostajecie ze swoimi myślami.

Zaczynacie od wsypania jednej trzeciej opakowania mąki do dużej miski. Zalewacie to szklanką wrzątku i nie mieszając odstawiacie do wystygnięcia.

Tymczasem zróbcie farsz. Potrzebujecie dobry twaróg, albo ten śmietankowy, który jest na zdjęciu albo kanapkowy. Może być też zwykły, ale będziecie musieli dodać do niego troszkę jogurtu, śmietankowy jest od razu miękki. Może być ricotta. W suchym blenderze miksujcie 3-4 garści młodych liście szpinaku z dodatkiem ulubionych świeżych ziół. Dodajcie do tego śmietankowy twaróg i ugniećcie w dłoniach, już nie w mikserze. Dodajcie soli i pieprzu. Twaróg i szpinak lubią pieprz.

Ulepcie małe kuleczki.

Jeśli ciasto ostygło, dodajcie do niego jedno jajko i zacznijcie jedną rękę ugniatać jednocześnie drugą dosypując mąki, powoli, żebyście wyłapali moment, w którym ciasto jest ok. Powinniście dosypać około szklanki, może troszkę więcej. Ja czasem dodaję kapkę oliwy, żeby lepiej się wyrabiało. Ciasta nie przyprawiamy, przyprawimy wodę. Wyrobiwszy, rozwałkujcie i wytnijcie szklanką koła. Na każdym połóżcie przygotowane kuleczki farszu.

Każde koło z farszem bierzecie w obie dłonie i odrobinkę naciągacie z dwóch stron łącząc brzegi. Zaciskacie je dokładnie, a potem, dla pewności i urody, robicie falbankę tak jak pokazano na zdjęciu. Od początku brzegu przyciskacie palce kciuk i wskazujący trzymając je z wierzchu, a środkowy pod spodem i tak przez cały brzeg.

Zagotujcie wodę z łyżeczką soli i łyżeczką cukru. Pierogi wrzucacie do wrzątku i gotujecie 3 minuty. Jeśli nie zjecie wszystkich, lub nie robicie i na teraz, zamroźcie ja, ale surowe. Pamiętajcie jednak, by najpierw ułożyć je obok siebie w zamrażarce i dopiero gdy zamarzną wrzucić do woreczka, inaczej się skleją. Zamrożone gotują się jakieś 6 minut.

Takie pierogi możecie podawać z masłem lub z osolonym jogurtem lub z cudownym sosem pleśniakowym. Sos to po prostu rozpuszczony na patelni ser pleśniowy z odrobinką mleka i z pieprzem.

Potrzebujecie na 40 pierogów:

  • 0,5kg-0,75kg mąki
  • 1 jajko
  • szklanka wrzątku
  • 400 gram twarożku śmietankowego lub ricotty
  • 3-4 garści świeżego, młodego szpinaku
  • zioła, sól, pieprz

DO SOSU

  • pleśniak (100 gram)
  • kilka łyżek mleka