Szarlotka jabłkowa, tarta z jabłkami, szarlotka z kratką

Szarlotka jabłkowa, tarta z jabłkami, szarlotka z kratką

Łatwo. Mieszacie szklankę mąki z jajkiem i połową kostki masła. Masło kroicie po prostu w kostkę i w dłoniach wszystko ugniatacie. Dodajcie łyżeczkę proszku do pieczenia, szczyptę soli i szczyptę cukru. I teraz w zależności od tego czy tarta będzie słodka czy słona, łyżeczkę soli lub cukru. Możecie dodawać odrobinę mąki, ale pamiętajcie, że jeśli zaczniecie wyrabiać zbyt długo, będzie lepić się w nieskończoność i coraz bardziej, bo masło się topi. Szybko więc wyrobicie jednolitą masę, ulepcie kulkę i schowajcie do lodówki.

Doprawcie solą i pieprzem. Wyjmijcie ciasto, rozwałkujcie je. Układajcie w foremkach lub w jednej formie. Zostanie Wam troszkę ciasta pewnie, przyda się, schowajcie je do lodówki. Przykryjcie szczelnie folią aluminiową i wysypcie obciążniki. U mnie to monety. Pieczcie 20 minut w 200 stopniach. Wyjmijcie, baaaardzo ostrożnie zdejmijcie monety, są extra hot, zdejmijcie folię, nałóżcie konfiturę jabłkową.*

Ciasto, które Wam zostało rozwałkujcie i pokrójcie w paseczki, ułóżcie je na jabłkach, pieczcie jeszcze 15 minut.

W ten sam sposób możecie zrobić tartę z czerwonymi owocami – polecam podsmażenie ich na patelni z cukrem i kilkoma kroplami balsamico dla podrasowania smaku (trust me:] )

*Konfiturę jabłkową robicie piekąc wydrążone, nieobrane jabłka w 200 stopniach pół godziny-40 minut, wyjmujemy, ściągamy skórkę, rozciapujemy i dodajemy cukru wg swojego smaku i cynamonu.