Tarte tatin czyli francuska szarlotka w ostatniej chwili

Tarte tatin czyli francuska szarlotka w ostatniej chwili

“W ostatniej chwili” to chyba nie pierwsze skojarzenie z kuchnią francuską lub z tartą tatin 🙂

Tarta tatin to tarta odwrócona.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Chodzi o to, że owoce są wcześniej skarmelizowane, w takim stanie ułożone na dnie blachy, a na nim układa się francuskie ciasto, ew. kruche. Wówczas ciasto nie zamaka i piecze się na bardzo chrupiąco. Po upieczeniu tartę odwraca się i serwuje owocami do góry.

Tak naprawdę więc, jak zwykle, to bardzo proste.

Ja tę robiłam naprawdę bardzo szybko. Dowiedziałam się nagle, że idę z wizytą, a nie mogłam iść z pustymi rękoma. W domu miałam tylko dwa jabłka. Mąkę i masło na szczęście zwykle się ma. Zaczęłam robić ciasto francuskie, ale nie mogłam czekać na 9 powrotów do wałkowania, wracałam tylko 3 razy, wyszło coś między kruchym a francuskim – fajne. W dodatku już miałam je spakowane, gdy robiłam zdjęcie.

Ciasto więc zrobiłam z 2 szklanek mąki i pół szklanki wody. Dodałam szczyptę soli i łyżeczkę cukru i wyrobiłam takie proste ciasto. Rozwałkowałam  w prostokąt i na środku ułożyłam kawałki połowy kostki masła zimnego. Zamknęłam zakładając ciasto z boków i rozwałkowałam. Złożyłam na 3 i schowałam do lodówki. Po 0,5h wróciłam do ciasta i znów rozwałkowałam w prostokąt i znów złożyłam na 3. Tę czynność powinniście, z przerwami na chłodzenie, powtórzyć 9 razy.

W międzyczasie przekroiłam dwa jabłka na pół, wycięłam pestki i pokroiłam w półksiężyce. Zostawiłam skórkę. Podsmażyłam na maśle i w cukrze. Jabłka nie mogą się rozwalić. Użyłam 2-3 łyżki masła i tyle samo cukru. Dodałam przypray korzenne.  Jabłka ułożyłam, starałam się równo, na dnie blachy i na wierchu położyłam krąg wycięty z mojego ciasta.

Piekłam do rumianości, ok.30 minut w 200 stopniach.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Potrzebujesz:

CIASTO

2 szklanki mąki

pół szklanki wody

pół kostki masła

szczypta soli

łyżeczka cukru

NADZIENIE

2 – 3 jabłka

2-3 łyżki cukru

3 łyżki masła

cynamon – łyżeczka

imbir i gałka – po pół łyżeczki