BLT Mexicana (Bacon, Lettuce, Tomato Sandwich with Chicken and Guacamole) Meksykańska kanapka z kurczakiem i guacamole

BLT Mexicana (Bacon, Lettuce, Tomato Sandwich with Chicken and Guacamole) Meksykańska kanapka z kurczakiem i guacamole

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA 4 5

BLT czyli skrót, którego używa się w odniesieniu do kanapek (bacon, lettuce, tomato). Słyszycie to w formie pytania (“BLT?”), gdy zamawiacie np. hamburgera w niektórych krajach. Do tego przepisu dla odmiany powinniście jednak zrobić specjalne zakupy. Potrzebny jest kurczak, pierś, dobra posłuszna bułka, np. ciabata lub szeroka bagietka, avocado, czerwona cebula (niezbędna do guacamole), podobnie jak limonka i kolendra, bekon (cieniutki boczek wędzony), sałatę, chilli, rzodkiewkę i pomidora oraz przyprawy:  kmin rzymski i paprykę słodką mieloną.

Zrób guacamole. Gdy kupujesz avocado, musi być odrobinę miękkie, nie całkiem twarde, ale nie jak gąbka i powinna odpadać (lub być odpadnięta) końcówka (“łodyżka). Przekrój je na pół, wbij nóż w pestkę, przekręć i ją usuń. Łyżką stołową wydrąż miąższ. Wrzuć do miski i pociskaj widelcem. Wyciśnij sok z limonki, dodaj bardzo dużo soli i pieprzu. Pokrój drobno cebulę i kolendrę i dodaj do guacamole. Pomieszaj. Guacamole gotowe. Do tej kanapki możesz do niego dodać pomidora (w końcu to BLT).

Boczek podpiecz w 200 stopniach aż się skręci i zrumieni. Max 5 minut, obserwuj. Możesz zrobić to samo na suchej patelni. Odłóż na talerzyk.

Umyj i pokrój sałatę i rzodkiewkę oraz chilli. Na końcu pokrój pierś z kurczaka na kawałki, umyj, dopraw mieloną słodką papryką w proszku i mielonym kminem rzymskim. Oraz solą. Podsmaż na oliwie z oliwek z drugiego tłoczenia do rumianości, powiedzmy 10 minut. Przekrój bułkę podgrzej ją na suchej patelni – kilkanaście sekund z każdej strony. Składaj kanapkę.

Posmaruj guacamole, ułóż kurczaka i bekon oraz warzywa. Sklej. Jeśli chcesz ją gdzieś zabrać, zawiń w folię i przygnieć czymś ciężkim, ale uwaga – ta kanapka, w przeciwieństwie do pain bagnat, nie może być przechowywana długo w lodówce, bo bułka namaka guacamole).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Oprócz końcowego miażdżenia to wierny przepis Jamiego Olivera z książki 15 minute meals.