Wegańskie sushi z brązowym ryżem

Wegańskie sushi z brązowym ryżem

Powiem Wam szczerze (jako fanka sushi), że niewiele się ono różni od klasycznego…Bluźnię może, ok, ale tak czy tak jest przepyszne.

P1014335

Sushi to żadne przedsięwzięcie, jeśli tylko raz kupisz nori, możesz je robić bardzo często – ryż masz, warzywa pewnie też, a i łososia pewnie często kupujesz, jeśli nie chcesz wersji wegańskiej.

Na jedną rolkę, czyli ok 10.maków (porcja dla jednej osoby) potrzebujesz niepełną maleńką szklaneczkę ryżu brązowego. Wypłucz go w sitku trochę. Wsyp do garnka i zalej tą szklaneczką wody, ale pełną. Może dodatkową kapką. Zagotuj wodę z ryżem, zmniejsz gaz do minimum, przykryj i gotuj 30 minut (brązowy ryż gotuje się baaardzo długo). Wyłącz ogień, nie odkrywaj i zostaw jeszcze na 10 minut.

Tymczasem przygotuj warzywa. U mnie wczorajsza pieczona marchewka, ogórek i awokado. Ugotuj marchewkę (obierz, gotuj 15 minut) i pokrój w paski. Tak samo pokrój ogórka i awokado. Niektórzy do wegańskiego sushi dają paprykę, ale ta dominuje smakiem nad wszystkim, więc wg mnie bez sensu.

Przyotuj matę i nori. Szorstką stroną do środka. Odkryj ryż, pochlap go obficie octem ryżowym. Z 5-6 łyżek. Pomieszaj ryż. Nakładaj go na nori, dokładnie do brzegu dolnego i bocznych, równa, ale cienka warstwa, nakładaj tak do 5/6 wysokości, może 4/5, zostaw po prostu trochę wolnego nori na górze.

Na dole, tak 3 cm od dołu, poukładaj warzywa. Ja najpierw smarują wzdłuż po linii układania warzyw wasabi, to nie jest zbrodnia, Japończycy tak czasem robią. Paseczki marchewki, ogórka i awokado układaj równo i ściśle, niech troszkę wystają z obu stron, by mieć pewność, że sięgną do końca podczas krojenia. Załóż matę z nori za farsz, dociśnij i dowiń do końca. Poturlaj trochę. Odwiń i krój na centymetrowe/dwucentrymentrowe kawałki, jak lubisz. Ale najważniejsze – Twój nóż musi być hiperostry. Ja używam nożyka Victorinox, który stosuję wyłącznie do sushi, dzięki czemu nie tępi mi się. Tępym nożem możesz zniszczyć maki. Co 3-4 krojenia wycieram nóż ręcznikiem papierowym.

Gotowe. Ja podaję z domowym marynowanym imbirem, co nie jest konieczne, jeśli masz wszystkie smaki takie same (imbir jest do oczyszczania kubkó smakowych między różnymi rodzajami sushi). Oczywiście do maczania sos sojowy (tamari, jeśli jesteś bezgluten).

Inne przepisy w “reated posts” poniżej.

P1014348

Potrzebujesz na jedną rolkę (ok.10 kawałków)

  • maleńką szklaneczkę brązowego ryżu, niepełną
  • pół marchewki
  • pół awokado
  • pół ogórka
  • wasabi
  • sos sojowy
  • 1 płat nori

P1014343