Żytnie paszteciki z naturalną konfiturą

Żytnie paszteciki z naturalną konfiturą

1 2

Wyobrażacie sobie jeść drożdżowe ciastowe ciepłe pierożki z gorącą konfiturą bez wyrzutów sumienia? Ano to właśnie z tymi to możliwe 🙂

Tak naprawdę to lepiłam zwykłę pierogi żytnie, tzn. takie do gotowania i zostało mi ciasto. Do gotowego dodałam więc ziarenka drożdży instant i brązowy cukier, dobrze wyrobiłam i odstawiłam w ciepłę miejsce na trochę. Ponieważ to niepoprawna metoda, musiałam czekać aż ziarenka drożdży się rozpuszczą w cieście i po pewnym czasie znów wyrobić. Rozwałkowałamm, wycięłam szklanką koła, napakowałam cudownej konfitury i skleiłam. To nie tak posłuszne ciasto jak białe, brzegi więc przed sklejeniem od wewnątrz smarowałam wodą. Możecie użyć konfitury jakiej chcecie, ale ja użyłam tej cudownej Matecznik, bo jest całkowicie naturalna i nie zawiera rafinowanego cukru. Jestem w niej totalnie zakochana i myślę, że nawet sami w domu lepszej nie zrobicie….

Jeśli robicie od początku, po prostu rozpuśćcie kawałek świeżych (1cm3) lub płaską łyżeczkę instant w:

wersja super light : 1/2 szklanki wody  ze szczyptą brązowego cukru i zalejcie tym 2 szklanki żytniej mąki. Wyróbcie. Odstawcie na godzinę i dalej postępujcie jak wyżej.

wersja trochę bardziej treściwa: 1/3 szklanki mleka, z dodatkiem brązowego cukru, zalejcie tym 2 szklanki maki żytniej i dodajcie jajko. Wyrócie i jak wyżej.

Mi zostało niewiele ciasta, więc rozwałowawszy je posypałam równomiernie cukrem i drożdżami, złożyłam i wyrobiłam.

Oczywiście możesz użyć dowolnej mąki lub gotowego ciasta francuskiego.

We wszystkich wersjach piecz w 180 stopniach 25-30 minut (jeśli masz ich więcej 30, jeśli mniej 20), w każdym razie do rumianości.

3 4 5 6 7 8

mat mat1

Żytnie paszteciki z naturalną konfiturą