Kartoflanka z porem i cieciorką czyli kremowa zupa z pora, ziemniaków i ciecierzycy

Kartoflanka z porem i cieciorką czyli kremowa zupa z pora, ziemniaków i ciecierzycy

Ta zupa będzie smakować wszystkim tym, którzy lubią kartoflankę, tym którzy lubią krem z pora i tym, którzy lubią grochówkę – ma coś z każdej z tych zup. Oczywiście robi się ją bardzo prosto i szybko.

Całego pora (i to białe i zielone) kroimy dość drobno. Wrzucamy do garnka, dodajemy trochę masła i trochę oliwy, na dużym ogniu chwilę prawie przypalamy, po czym dolewamy szklankę wody i dusimy 10 minut pod przykryciem. Dodajemy łyżeczkę soli. Jak por trochę zmięknie – dodajemy obrane, pokrojone w kostkę i dobrze umyte ziemniaki. Gotujemy 15 minut, po czym dodajemy puszkę cieciorki (bez odcedzania). Gotujemy jeszcze 5 minut. Doprawiamy do smaku.

Można dodać dwie łyżki kwaśnej tłustej śmietany – ale pamiętajcie, by nie dodawać śmietany do zupy, a zupę do śmietany. Czyli nakładamy te dwie łyżki do miseczki i powolutku ogrzewamy nakładając po łyżeczce zupy. Łyżeczka zupy – mieszanie, kolejna łyżeczka – znów mieszanie…i tak aż śmietana będzie ogrzana. Dopiero wtedy wlewamy to do zupy. Tylko tak się nie zważy. Do tej ogrzanej śmietany można dodać łyżeczkę cukru, co nie oznacza oczywiście, że zupa będzie słodka, po prostu będzie miała głębszy, bardziej kompletny smak.

 

Na końcu chwilkę traktujemy zawartość garnka żyrafą. Ale trochę tylko, by uzyskać kremowość, ale by nie pomiażdżyć wszystkich ziemniaków, cieciorek i porów . To nie ma być krem, tylko gęsta pożywna zupa z warzywami do chrupania.

Potrzebujecie:

  • 1 dużego pora
  • 2 ziemniaki
  • 1 puszkę cieciorki
  • sól, pieprz, cukier
  • ew. 2 łyżki śmietany 18%