Stara dobra prosta klasyczna doskonała margherita

Stara dobra prosta klasyczna doskonała margherita

Jeśli mieliście okazję jeść we Włoszech, lub gdzieś indziej, prawdziwą, dobrze zrobioną margheritę, przekonacie się, że dodatki nie są konieczne. Ponieważ jednak to tylko ciasto, sos i ser, wszystkie te składniki muszą być dobrej jakości i w dobrej proporcji.

Woda w cieście do pizzy ma się do mąki zawsze 1 do 4. Na taką średnią pizzę, pasującą do pizzowego dużego talerza zużyjecie pół szklanki wody i 2 szklanki mąki.

Najpierw jednak 1/4  lub 1/5 kostki drożdży rozpuszczacie w połowie szklanki ciepłej wody. Dodajcie sól i pieprz, po płaskiej łyżeczce i pierwszą szklankę mąki. Mieszacie dłonią i powoli dodajecie pół z drugiej szklanki mąki. Zaczynacie wyrabiać i powolutku dodajecie ostatnie pół szklanki mąki. Wyrabiacie, wyrabiacie, wyrabiacie. Jeśli będzie za mokre, nie dodawajcie więcej mąki. Umyjcie ręce, bardzo dokładnie wysuszcie, naoliwcie oliwą z oliwek i wyrabiajcie dalej. Aż będzie elastyczne, posłuszne, dobre.

Zróbcie kulkę i rozwałkujcie na placek. Wylejcie na blachę kropelkę oliwy, rozsmarujcie ręcznikiem papierowym. Piekarnik nagrzejcie na maxa. Placek połóżcie na naoliwionej blasze.

Dwa pomidory włóżcie do miski (można naciąć im wcześniej skórkę) i zalejcie obficie wrzątkiem. Obierzcie je ze skórki, pokrójcie na kawałki, wytnijcie środki i pociskajcie widelcem. Dodajcie soli i pieprzu. Taki mus pomidorowy połóżcie na placku ciastowym i równo rozsmarujcie, najlepiej rękoma.

Z wierzchu ułóżcie obficie dartą w rękach bardzo dobrej jakości tłustą mozarellę.

Pieczcie 15-20 minut, tzn.do momentu aż na serze będą rumiane bąbelki. Spód też winien być rumiany.

Po wyciągnięciu możecie ułożyć na pizzy świeże listki bazylii. Historycznie tak właśnie wyglądała pierwsza margherita, nie było to oregano. Była to po prostu wariacja na temat focaccii  – z pomidorami, mozarellą i bazylią na cześć włoskiej flagi.

Nic więcej jej nie trzeba. W tej pizzy je się również brzegi, bo ciasto jest bardzo dobre.

To danie, które nadaje się tak na randkę, jak na wieczór filmowy, tak na prywatkę jak na piknik. Pocięte kawałki możecie spakować i zabrać do pracy.

Potrzebujecie na jedną średnią pizzę:

  • 1/5 – 1/4 kostki świeżych drożdży
  • pół szklanki ciepłej wody
  • płaska łyżeczka soli i cukru do ciasta
  • 2 szklanki mąki
  • 2 pomidory + sól i pieprz
  • kula dobrej mozarelli