Naleśniki z czekoladą

Naleśniki z czekoladą

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Proporcje na każde 3 naleśniki to: 1 jajko, 3 łyżki mąki, szklanka mleka, 2 łyżki masła.

Jajko rozmieszajcie trzepaczką z przesianą mąką, dodajcie stopniowo mleko i roztopione masło. Pomieszajcie dokładnie, dodajcie szczyptę soli i odstawcie do lodówki na minimum 0,5h, a najlepiej na noc. Kluczowe są tu 3 rzeczy – odstanie ciasta, dodanie masła i przesianie mąki. Masło dobrze jest roztopić na czystej patelni, na której będziecie smażyć, wówczas to co zostanie na patelni rozcieracie ręcznikiem i to jedyny tłuszcz jaki dacie.

Patelnia musi być gładka, czysta i nie może mieć zadrapań. Musi mieć też proste dno.

Jedna chochla to zwykle 1 naleśnik. Wylewajcie na patelnię unosząc ją, by od razu nie ścięło się nie rozlane ciasto i ruszając patelnią rozlejcie ciasto po całej powierzchni. Smażcie na dużym ogniu 2-3 minuty z jednej strony i minutę z drugiej. Przekładaj podważając lekko, potem odważniej i poruszając naleśnik przez poruszanie patelni. Pierwszy naleśnik najczęściej nie wychodzi, następne wychodzą gładkie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sos czekoladowy: Wrzuć do garnka połamaną czekoladę (u mnie gorzka) i zalej mlekiem (pół szklanki mleka na tabliczkę). Róbcie to na bardzo małym ogniu, gdy zgęstnieje za bardzo dolejcie troszeczkę mleka.

Naleśniki składaj na pół lub na ćwierć i polej czekoladą. Polecam też starkowanie z wierzchu skórki pomarańczowej, tak jak w tych naleśnikach z białą czekoladą.

Potrzebujesz na każde 3 naleśniki:

  • 1 jajko
  • 3 łyżki mąki
  • szklanka mleka
  • 2 łyżki masła

na sos:

  • tabliczka wybranej czekolady
  • pół szklanki mleka