叉燒酥 czyli BBQ Pork Puffs

叉燒酥 czyli BBQ Pork Puffs

Dim sum to takie chińskie tapaski. Mogę przybierać różną formę, najczęściej to różne pierożki z pary.

Cha siu bao (barbecue-pork-filled bun) to bułeczki z grillowaną wieprzowiną (z pary lub pieczone), a 叉燒酥 (chur siu so – barbecued pork puffs) to bułeczki pieczone, drożdżowe z grillowaną wieprzowiną. O nich dziś mowa. Świetne na wyjazd lub imprezę.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Farsz możesz zrobić na różne sposoby. Tzn jeśli Ci zostanie pieczony schab, gotowana szynka czy polędwiczki wieprzowe  z obiadu wystarczy, że zrobisz domowy sos bbq z miodu, sosu sojowego i keczupu, podzielisz wieprzowinę na kawałki i zasmażysz w tym sosie. Druga opcja to zakup kawałka wieprzowiny (polędwiczka, żeberka) posmarowanie ww sosem i pieczenie.

Jeśli robicie to z polędwiczką, obtoczcie je w sosie, podsmażcie po 3 minuty z każdej strony i pieczcie 10 min. Jeśli robicie żeberka, muszą marynować się w sosie przez noc potem piec się godzinę bez przykrycia i godzinę z przykryciem.

Ciasto: wsypcie do miski 2 szklanki mąki. Do tej samej szklanki wlejcie pół szklanki letnio-ciepłego mleka i ok.centrymetra sześciennego drożdży. Dosypcie 4-5 łyżeczek cukru i szczyptę wysypanej mąki. Pomieszajcie i odstawcie. Wlejcie do mąki gdy się spieni. Dodajcie łyżeczkę soli, 1 jajko i wyrabiajcie aż uzyskacie jednolite ciasto. Przykryjcie i odstawcie do wyrośnięcia na 1-2h. Po tym czasie zróbcie kuleczki, rozpłaszczajcie je w dłoni, kładźcie kawałki mięsa bbq i zamykajcie w dowolny sposób, rolujcie w kuleczki. Ulepione kuleczki ułóżcie na blasze z pergaminem i posmrujcie jajkiem. Posypcie sezamem i poczekajcie 2h aż znów urosną. Pieczice 20 min w 180 stopniach.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Z tych proporcji ciasta wyjdzie Wam kilkanaście bułeczek, potrzebujecie do tego jakieś 300 gram mięsa.

Mogą Ci się również spodobać profiterolki z wołowiną.

buns ribs cheescake2