Najlepsze danie na świecie - długo duszona wołowina z pomidorami i opcje na 7 dni tygodnia

Najlepsze danie na świecie – długo duszona wołowina z pomidorami i opcje na 7 dni tygodnia

Nie ma ludzi, prócz wegetarian, którzy nie lubią duszonej wołowinki. To danie, które można jeść i jeść. W dodatku daje niezliczone możliwości podawania.

P1011299 P1011303 P1011328a

Ja robię to tak. Kupuję jeden kawałek wołowiny bardziej tłusty, z kością i żyłkami (np pręga) i jeden ładny, bez tłuszczu jak ligawa czy zrazowa.

Ja kupiłam szponder i zrazówkę. Szponder ma dużą kość, więc kupiłam 0,5kg, tam też jest mięso i 30 dkg zrazówki.

Na dno garnka wylałam odrobinę oliwy z oliwek z drugiego tłoczenia i położyłam na tym oba duże kawałki mięsa i wrzuciłam 3 pokrojone cebule. Wszystko na raz. Mięso z każdej strony mocno obsmażyłam, dodałam sól i pieprz i zalałam 2 litrami wody i pół szklanki octu balsamicznego. Dusiłam 2h, wyjęłam szponder i oddzieliłam mięso od kostek i żyłek. Mięso wrzuciłam z powrotem do garnka. Zrazówka czy ligawa nie wymagają żadnych interwencji oczywiście. Dodałam puszkę pomidorów i łyżeczkę cukru. Dusiłam kolejne 2h.

Po tym czasie macie takie danie jak na talerzu 🙂 Podawajcie na spaghetti (wówczas to ragù napoletano czy oldskulowe bolognese)

lub na kluskach śląskich lub z kaszą gryczaną czy jęczmienną lub z chlebem. Możecie też włożyć do tortilli lub włożyć do ciasta drożdżowego tworząc małe bułeczki dim sum. 

Opcje:

Jeśli jesz z kaszą – 20 minut przed końcem gotowania ugotuj kaszę gryczaną w słonej wodzie w proporcji 2 do 1 na rzecz wody, a jeśli w torebce, to wrzuć torebkę do słonego wrzątku.

Jeśli jesz z kopytkami – ugotuj ziemniaki, pociskaj na puree i dodawaj mąkę ciągle mieszając, aż zmieniając naczynie do mieszania na dłonie, na każdego ziemniaka przypadają 3-4 łyżki mąki. Gdy uzyskasz posłuszne ciasto ulep wałeczki i pokrój na kawałki. Wrzucaj do słonego wrzątku, czekaj aż wypłyną, obrócą się i wyjmuj.

Jeśli jesz z pieczonymi ziemniakami – obierz ziemniaki, pokrój w kostkę, wrzuć do brytfanki, polej oliwą i obtocz dłońmi, posyp solą, pieprzem i w opcji ułóż naokoło ząbki czosnku w łupinkach zmiażdżone jakimś narzędzeim dla wydobycia aromatu i rozmaryn. Piecz 20-30 min do rumianości.

Jeśli jesz ze spaghetti -ugotuj makaron wrzucając go bez łamania do słonego wrzątku, po chwili pomóż mu zanurzyć się w całości, szczypcami ściągając do wody. Spaghetti potrzebuje 8-10 minut. Dla każdej osoby wystarczy garść makaronu.

Jeśli jesz na tagliatelle – wrzucaj do wrzątku i gotuj 6-8 minut. Dla każdej osoby 2-3 gniazdka.

Jeśli jesz na kluskach śląskich – tu jest przepis. 

Jeśli jesz z chlebem – dobrze jest podgrzać kromki w piekarniku 5 minut przed jedzeniem.

Możesz darować sobie pomidory i wyjdzie taki zwykły starodawny gulasz.

Potrzebujesz:

  • ok.0,5 kg szpondra wołowego lub pręgi wołowej
  • 300-500 gram ligawy lub zrazówki
  • 2 litry wody
  • pół szklanki octu balsamicznego
  • 3 łyżki oliwy z oliwek z drugiego tłoczenia
  • łyżeczka soli i pieprzu
  • 3 cebule
  • puszka pomidorów całych bez skóry

P1011410 P1011427  P1011436 P1011438 P1011440 P1011459

mięso