Tajska zupa curry z krewetkami (lub kurczakiem), na mleczku kokosowym

Tajska zupa curry z krewetkami (lub kurczakiem), na mleczku kokosowym

1 2 3 4 5  7 8 9 10

Typowa tajska zupa na mleczku kokosowym, jest oczywiście bardzo prosta w przyrządzeniu:)  Jest na nią kilka sposobów.

Potrzebujecie krewetki lub kurczaka. Skupmy się najpierw na krewetkach.

Do tego mleczko kokosowe, zawsze koniecznie trawa cytrynowa i listek kafiru. Do zmiażdżenia w moździerzu – świeży imbir, starty, czosnek, papryczka chilli i przyprawy – kumin, kolendra. W opcji suszona papryczka chilli i kurkuma. W opcji pasta z tamaryndowca.

Przyprawiamy sosem rybnym, nie solą.

Możecie dodać paprykę, cukinię, ja tym razem dałam tylko cebulę. Miałam świeże krewetki, zdjęłam z nich pancerzyki, włożyłam do małego sitka, które zawiesiłam na krawędzi garnka i gotowałam ze wszystkimi wyżej wymienionymi rzeczami i wodą 40 minut. Potem bym nie wyłowiła tych skorupek. Można oczywiście najpierw ugotować ogonki i pancerzyki z włoszczyzną, odcedzić i do tego dodać mleczko kokosowe i całą resztę. Ja używam sitka po fecie, które przypominam na klips papierniczy do krawędzi.

Czyli woda, mleczko kokosowe, pasta curry (tarty imbir, czosnek, papryczka chilli i przyprawy – kolendra i kumin), trawa cytrynowa, listek limonki kafir, cebula. Opcjonalnie kurkuma i pasta z tamaryndowca.

Na koniec dolewam sos rybny i do gotującej się zupy wrzucam krewetki, które potrzebują 2 minut. Tak samo jeśli używasz mrożonych.

Możesz też użyć pasty curry, mleka kokosowego rzadkiego, nie dodając wody (są tam jakieś skrobiowe dodatki, to nie czyste mleko kokosowe) i doprawić sosem rybnym/ostrygowym.

6

Potrzebujecie na garnek zupy:

 • puszkę mleczka kokosowego
 • 2 puszki wody
 • 100 gram krewetek królewskich
 • 3 cm świeżego korzenia imbiru
 • ząbek czosnku
 • 1 papryczka chilli
 • łyżeczka kolendry mielonej
 • łyżeczka kuminu
 • łyżeczka kurkumy
 • łyżeczka pasty z tamaryndowca
 • 2 łyżki sosu rybnego
 • 1 cebula pokrojona w piórka

11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Jeśli robię tę zupę z kurczakiem, postępuję trochę inaczej.

Podsmażam kawałki piersi, dodaję do nich pokrojone warzywa (cukinia, papryka, cebula), potem dodaję suche przyprawy (kumin, kolendra, kurkuma), wrzucam do garka, zalewam mleczkiem kokosowym i wodą i dodaję pastę z moździerza (imibir, czosnek, papryczka chilli). Możesz też te suche przyprawy dodać do pasty w moździerzu. Dodaję listek limonki kafir i kawałek trawy cytrynowej i zagotowuję. Jeśli mam, dodaję też kokosa. Stawiam kokosa dziurkami do góry, wkładam rękawicę kuchenną i trzymając nią kokosa przedziurawiam szpikulcem miejsce, w którym jest wgłębienie – są trzy, jedno otworzy się chętnie. Jednak, żeby sok wypływał, trzeba przedziurawić jeszcze jedną, co jest już dość trudne. Wylewam do szklanki wodę kokosową, a kokosa pakuję do dwóch siatek. Wychodzę na balkon i przywalam z całej siły w posadzkę. Gdy się rozłupuje wkładam go na 20 minut do nagrzanego piekarnika. Wtedy odejdzie od skorupy. Tarkuję trochę obierakiem do zupy. Wykańczam świeżą kolendrą. W koszyczku do herbaty poniżej jest resztka włókien z tarcia imbiru, listek kafir i suszona trawa cytrynowa.

10494561_818107384891348_6811099763690554119_n