Domowe taco, w prostym zestawie

Domowe taco, w prostym zestawie

1 2 3 4 5 6

Robienie taco jest dużo łatwiejsze niż sobie wyobrażacie.  Łatwiejsze niż pizza. I błyskawiczne. Do tego totalnie nieporównywalne z kupnymi tortillami. Tzn. taco kupić właściwie nie można, ale jakbyście chcieli przycinać tortille….to właściwie nie ma nic wspólnego z taco domowym, które muszą być chrupiące, a ciągle miękkie, by dawały się złamać w kieszonkę.

Potrzebujecie białą mąkę i letnią wodę. Na szklankę mąki (4 taco) ok.1/4-1/3 szklanki wody i maleńki chlupek oliwy. Do tego duża szczypta soli i wyróbcie w dłoniach na gładkie ciasto. Podzielcie na małe kuleczki, które będą waszymi porcjami. Z tej ilości dzielę na 4, tworzę kulki i przykrywam. To jest clue przepisu, ciasto musi odpocząć.

W tym czasie przygotujcie dodatki. Jeśli ma to smakować meksykańsko, musisz mieć awokado, świeżą kolendrę. U mnie prócz tego było bardzo prosto, leciutka, wilgotna jajecznica, awokado, chilli, czerwona cebula, sriracha. Wszystkie składniki, które Meksykanie uwielbiają i choć pochodzenie srirachy to zupełnie inny kontynent, sos ten uwielbia jajko i uwielbia z wzajemnością awokado. Uwierzcie, że to połączenie, nawet bez srirachy jest tak wspaniałe, że nie da się wyobrazić tego smaku, bez spróbowania.

Przygotowane dodatki ułóżcie tak, by mieć je pod ręką do składania dania.

Jajecznice zrobicie już po zrobieniu taco.

Wróćcie do ciasta (powiedzmy po 0,5h). Rozwałkujcie w placki. Nagrzejcie suchą patelnię i kładźcie po jednym placku na jej środku. Grzejcie jakieś 3-4 minuty z jednej strony, poczekajajcie jeszcze chwilę po tym jak zrobią się bąble i z drugiej strony 2-3 minuty. Ściągajcie i składajcie je na pół, póki są ciepłe.

Na końcu zróbcie jajecznicę. Ja używam oliwy z II tłoczenia i dodaję mleko i sól.  Ściągam z ognia wtedy, gdy ostatni glut się zetnie, żeby była jeszcze wilgotna.

Nakładam po 2 łyżki jajecznicy do taco w dłoni, dodaję plasterki awokado, sól, pieprz, świeżą kolendrę, czerwoną cebulę. Nic się nie rozpada.

Pomysłem na układanie gotowych, złożonych taco jest zawinięcie paska kilkuwarstwowej folii alu w ściereczkę i zrobiebie harmonijki.

7 8 9 10 11 12