Przepyszny deser z mascarpone, Bailey'sem, truskawkami i balsamico de Modena

Przepyszny deser z mascarpone, Bailey’sem, truskawkami i balsamico de Modena

To trochę zmieniony Eton Mess, który robi się z bitej śmietany.

Ja, żeby uelastycznić mascarpone dodałam do niego Bailey’sa. Posłodziłam i pomieszałam trzepaczką.

Po lemon curd  (bo robiłam te tartaletki) zostały mi białka. Zaczęłam je ubijać, gdy zrobiły się białe, jeszcze nie sztywne posłodziłam zwykłym cukrem i dalej ubijałam na sztywno. Pianę przełożyłam porcjami na papier do pieczenia. Podpiekłam pół godziny w 120 stopniach, potem zmniejszyłam temperaturę i suszyłam kolejne pół. Wysuń i dotknij jedną, jeśli jest miękka susz dalej, aż będzie chrupiąca. Jeśli jest rumiana, ale miękka, zmniejsz temperaturę do 75 stopni, ew.50 i susz, nawet 2-3h aż będzie chrupiąca.

Truskawki możesz niby dodać surowe i pokrojone, ale wg mnie dobrze jest je przyprawić. Beza i mascarpone są przyprawione cukrem, w zestawieniu z nimi truskawki, nawet najsłodsze będą kontrastować. Podsmażam je więc max 3 minuty na patelni z odrobiną cukru (w zależności od tego jak są słodkie) i kilkoma kroplami octu balsamicznego (nie bój się, zaufaj mi :] ).

W pucharkach przekładaj mascarpone truskawkami i pokruszonymi bezami w dowolnej kolejności. Rób to jak najkrócej przed podaniem, bo jeśli będzie czekać w lodówce – bez zmięknie. Ale dalej będzie smaczna 🙂

Potrzebujesz na kilka małych pucharków:

  • 1 twarożek mascarpone
  • 250 gram truskawek
  • 4 łyżeczki cukru do mascarpone i 2 do truskawek
  • 4 łyżki Bailey’s
  • 2 łyżki octu balsamicznego
  • 2-3 białka +4-6 łyżeczek cukru 

Przepyszny deser z mascarpone, Bailey’sem, truskawkami i balsamico de Modena